Förtroendevalda Tanums kommun

Kommunfullmäktige

Mandatperiod: 2022-10-15 - 2026-10-14

Kommunfullmäktige (KF) är det högsta beslutande organet i kommunen. Ledamöterna väljs av kommuninnevånarna. Fullmäktige debatterar och fattar beslut i frågor av större vikt.

Länkar:
Sammanträdesdagar
Kommunfullmäktige protokoll
Kallelser

Uppdrag (67 st)

Efternamn Förnamn Parti Uppdrag Ordningsnummer
Hansson Karl-Erik Centerpartiet Ordförande 1
Gullholm Ramona Socialdemokraterna 1:e vice ordförande 2
Hansson Claes G Moderaterna 2:e vice ordförande 3
Fröjd Liselotte Moderaterna Ledamot 4
Schub Hans Moderaterna Ledamot 5
Nilsson Birgitta Moderaterna Ledamot 6
Hultberg Johan Moderaterna Ledamot 7
Johansson Alf Moderaterna Ledamot 8
Sundås Eva-Lena Moderaterna Ledamot 9
Svensson Nicklas Moderaterna Ledamot 10
Hansson Lisbeth Moderaterna Ledamot 11
Andrésen Agne Moderaterna Ledamot 12
Klingspor Ingrid Moderaterna Ledamot 13
Frigert Kristina Moderaterna Ledamot 14
Dahlgren Anders Moderaterna Ledamot 15
Wallentin Roger Centerpartiet Ledamot 16
Olofsson Ann-Marie Centerpartiet Ledamot 17
Adlersson Peter Centerpartiet Ledamot 18
Fransson Kerstin Centerpartiet Ledamot 19
Adlersson Catrine Centerpartiet Ledamot 20
Hedemyr-Litmanen Linnea Liberalerna Ledamot 21
Olsson Jan Liberalerna Ledamot 22
Haglund Sonny Kristdemokraterna Ledamot 23
Karlsson Anna-Lena Kristdemokraterna Ledamot 24
Thunström Louise Socialdemokraterna Ledamot 25
Josefsson Oskar Socialdemokraterna Ledamot 26
Jakobsson Ida Socialdemokraterna Ledamot 27
Friberg Roger Socialdemokraterna Ledamot 28
Palm Gunilla Socialdemokraterna Ledamot 29
Larsson Ronny Socialdemokraterna Ledamot 30
Sandsten Glenn Socialdemokraterna Ledamot 31
Hogebrandt Camilla Socialdemokraterna Ledamot 32
Bergström Siv Vänsterpartiet Ledamot 33
Svensson Erland Vänsterpartiet Ledamot 34
Halvarsson Michael Miljöpartiet Ledamot 35
Borg Lars-Erik Sverigedemokraterna Ledamot 36
Olsen Roar Sverigedemokraterna Ledamot 37
Borg Kristina Sverigedemokraterna Ledamot 38
Andersson Eva Sverigedemokraterna Ledamot 39
Övstetun Hallgeir Sverigedemokraterna Ledamot 40
Stolcman Teresa Sverigedemokraterna Ledamot 41
Johansson Lars Erik Moderaterna Ersättare 42
Jansson Urban Moderaterna Ersättare 43
Källqvist Pia Moderaterna Ersättare 44
Larson Lennart Moderaterna Ersättare 45
Bohlin Enar Moderaterna Ersättare 46
Johansson Lars Moderaterna Ersättare 47
Danielsson Ann-Helén Moderaterna Ersättare 48
Norderby Erik Centerpartiet Ersättare 49
Olrog Lars Centerpartiet Ersättare 50
Sörkvist Clas-Åke Centerpartiet Ersättare 51
Ohlsson Sven-Eric Liberalerna Ersättare 52
Lignell Göran Liberalerna Ersättare 53
Hansson Kenneth Kristdemokraterna Ersättare 54
Wallesch Joachim Kristdemokraterna Ersättare 55
Berglund Niklas Socialdemokraterna Ersättare 56
Liljengård Karin Socialdemokraterna Ersättare 57
Andersson Tyrone Socialdemokraterna Ersättare 58
Corneliusson Jenny Socialdemokraterna Ersättare 59
Lindgren Peter Socialdemokraterna Ersättare 60
Hellberg Annette Vänsterpartiet Ersättare 61
Lorentzon Emil Vänsterpartiet Ersättare 62
Valenzuela Berta Miljöpartiet Ersättare 63
Edström Björn Miljöpartiet Ersättare 64
Sämberg Jan Sverigedemokraterna Ersättare 65
Andersson Håkan Sverigedemokraterna Ersättare 66
Haugland Gobben O Sverigedemokraterna Ersättare 67