Förtroendevalda Tanums kommun

Kommunfullmäktige

Mandatperiod: 2022-10-15 - 2026-10-14

Kommunfullmäktige (KF) är det högsta beslutande organet i kommunen. Ledamöterna väljs av kommuninnevånarna. Fullmäktige debatterar och fattar beslut i frågor av större vikt.

Länkar:
Kommunfullmäktige protokoll
Sammanträdesdagar
Kallelser

Uppdrag (66 st)

EfternamnFörnamnPartiUppdragOrdningsnummer
Stolcman Teresa SD Ledamot 41
Friberg Roger S Ledamot 28
Borg Kristina SD Ledamot 38
Hansson Karl-Erik C Ordförande 1
Johansson Lars Erik M Ersättare 43
Hansson Claes G M 2:e vice ordförande 3
Larsson Ronny S Ledamot 30
Gullholm Ramona S 1:e vice ordförande 2
Fröjd Liselotte M Ledamot 4
Johansson Lars M Ersättare 48
Adlersson Catrine C Ledamot 20
Corneliusson Jenny S Ersättare 59
Östholm Ida M Ledamot 7
Wånggren Danielsson Anette SD Ledamot 39
Karlsson Anna-Lena KD Ledamot 24
Adlersson Peter C Ledamot 18
Jakobsson Ida S Ledamot 27
Schub Hans M Ledamot 5
Palm Gunilla S Ledamot 29
Sundås Eva-Lena M Ledamot 9
Liljengård Karin S Ersättare 57
Thunström Louise S Ledamot 25
Fransson Kerstin C Ledamot 19
Hansson Lisbeth M Ledamot 11
Hogebrandt Camilla S Ledamot 32
Klingspor Ingrid M Ledamot 13
Andersson Eva SD Ersättare 66
Sandsten Glenn S Ledamot 31
Haneson Christian L Ledamot 22
Olsson Jan L Ersättare 52
Jansson Urban M Ersättare 44
Hedemyr-Litmanen Linnea L Ledamot 21
Halvarsson Michael MP Ledamot 35
Larson Lennart M Ersättare 46
Bergström Siv V Ledamot 33
Edström Björn MP Ersättare 64
Dahlgren Anders M Ledamot 15
Borg Lars-Erik SD Ledamot 36
Hansson Kenneth KD Ersättare 54
Josefsson Oskar S Ledamot 26
Olofsson Ann-Marie C Ledamot 17
Frigert Kristina M Ledamot 14
Svensson Nicklas M Ledamot 10
Övstetun Hallgeir SD Ledamot 40
Olrog Lars C Ersättare 50
Andersson Tyrone S Ersättare 58
Hultberg Johan M Ersättare 42
Mattsson Christian L Ersättare 53
Haglund Sonny KD Ledamot 23
Valenzuela Berta MP Ersättare 63
Johansson Alf M Ledamot 8
Andrésen Agne M Ledamot 12
Berglund Niklas S Ersättare 56
Hellberg Annette V Ersättare 61
Lorentzon Emil V Ersättare 62
Bohlin Enar M Ersättare 47
Elg Håkan C Ersättare 51
Källqvist Pia M Ersättare 45
Danielsson Christer SD Ersättare 65
Nilsson Birgitta M Ledamot 6
Lindgren Peter S Ersättare 60
Wallesch Joachim KD Ersättare 55
Olsen Roar SD Ledamot 37
Sämberg Jan SD Ersättare 67
Norderby Erik C Ersättare 49
Wallentin Roger C Ledamot 16