Förtroendevalda Tanums kommun

Kommunfullmäktige

Mandatperiod: 2018-10-15 - 2022-10-14

Kommunfullmäktige (KF) är det högsta beslutande organet i kommunen. Ledamöterna väljs av kommuninnevånarna. Fullmäktige debatterar och fattar beslut i frågor av större vikt.

Länkar:
Kommunfullmäktige protokoll
Sammanträdesdagar
Kallelser

Uppdrag (65 st)

EfternamnFörnamnPartiUppdragOrdningsnummer
Wennerås Lars M Ersättare 44
Hansson Karl-Erik C Ledamot 21
Ekelund Bengt M Ersättare 47
Larson Lennart M Ledamot 6
Mattsson Kajsa C Ledamot 20
Josefsson Oskar S Ledamot 27
Hedemyr-Litmanen Linnea L Ledamot 24
Albrektsson Mikael L Ersättare 52
Johansson Alf M Ledamot 8
Borg Kristina SD Ledamot 37
Ekholm Birgit S Ledamot 32
Fransson Kerstin C Ersättare 51
Karlsson Anna-Lena KD Ledamot 25
Östholm Ida M Ledamot 7
Kallin Ronny S Ledamot 31
Cully Ramona S Ledamot 33
Wallentin Roger C Ledamot 19
Johansson Lars Erik M Ledamot 14
Borg Lars-Erik SD Ledamot 38
Andrésen Agne M Ledamot 10
Nilsson Birgitta M Ledamot 9
Bohlin Enar M Ersättare 45
Friberg Roger S Ledamot 29
Forsström Fredrik V Ersättare 62
Haglund Sonny KD Ersättare 54
Jakobsson Ida S Ledamot 28
Aronsson Magnus C Ledamot 15
Hogebrandt Camilla S Ersättare 58
Olsen Roar SD Ledamot 39
Fröjd Liselotte M Ledamot 4
Elg Håkan C Ledamot 17
Hansson Lisbeth M Ledamot 11
Sörkvist Clas-Åke C Ledamot 16
Andersson Tyrone S Ersättare 59
Klingspor Ingrid M Ledamot 12
Adlersson Peter C Ersättare 48
Larsson Ronny S 2:e vice ordförande 3
Olsson Lisa L Ersättare 53
Norlind Michael MP Ersättare 64
Halvarsson Michael MP Ledamot 36
Danielsson Per S Ersättare 57
Mattsson Christian L Ledamot 22
Valenzuela Berta MP Ersättare 63
Johansson Andreas V Ersättare 61
Norderby Erik C Ersättare 49
Palm Gunilla S Ledamot 30
Vakant SD Ersättare 65
Johansson Lars M Ersättare 46
Jansson Urban M Ersättare 43
Olsson Jan L Ledamot 23
Hansson Kenneth KD Ersättare 55
Thunström Louise S Ledamot 26
Andersson Ellika S Ersättare 60
Olofsson Ann-Marie C Ordförande 1
Vakant SD Ersättare 66
Trohne Rolf - Ledamot 40
Hermansson Linda C Ersättare 50
Hansson Claes G M 1:e vice ordförande 2
Hellberg Annette V Ledamot 34
Eitrem Gunilla V Ledamot 35
Olrog Lars C Ledamot 18
Schub Hans M Ledamot 5
Hultberg Johan M Ersättare 42
Sandsten Glenn S Ersättare 56
Frigert Kristina M Ledamot 13